خرید بک لینک
آموزشگاه کافی شاپ
آموزشگاه شیرینی پزی
آموزشگاه آشپزی در تهران
تور دبی
ویزای تایوان
خرید توتون توتون
اسلام
اسلام
نوشته شده در تاريخ ۲۵ آذر ۱۳۹۷ توسط مرتضي | نظرات (0)

اولين روش خواندن نماز آيات: بعد از نيت و تكبيرة الاحرام، حمد و سوره خوانده شود و به ركوع برود، سپس سر از ركوع برداشته و دوباره حمد و سوره را بخواند و به ركوع رود و باز سر از ركوع بردارد و حمد و سوره بخواند و به ركوع رود و سپس سر از ركوع بردارد و همين طور ادامه دهد تا يك ركعت پنج ركوعى كه قبل از هر ركوعى حمد و سوره خوانده است انجام دهد.
سپس به سجده رفته و دو سجده نمايد و بعد براى ركعت دوم قيام كند و مانند ركعت اول انجام دهد و دو سجده را بجا آورد و بعد از آن تشهد بخواند و سلام دهد.
قرائت نماز آيات به صورت ديگر: بعد از نيت و تكبيرةالاحرام، حمد و يك آيه (البته احتساب بسم‌الله به عنوان يك آيه خلاف احتياط است) از سوره ‏اى را قرائت كرده و ركوع كند، سپس سر از ركوع بردارد و آيه ديگرى از آن سوره را بخواند و به ركوع رود، و بعد سر از ركوع برداشته و آيه ديگرى از همان سوره را قرائت نمايد و همين طور تا ركوع پنجم ادامه دهد تا سوره‏اى كه پيش از هر ركوع، يك آيه از آن را قرائت كرده، قبل از ركوع آخر تمام شود.
 
سپس ركوع پنجم را بجا آورد و به سجده رود، و پس از اتمام دو سجده، براى ركعت دوم قيام نمايد و حمد و آيه ‏اى از يك سوره را بخواند و به ركوع برود و همين طور مانند ركعت اول ادامه دهد تا تشهد بخواند و سلام دهد و چنانچه بخواهد براى هر ركوعى به يك آيه از سوره‏ اى اكتفا كند، نبايد سوره حمد را بيش از يك مرتبه در اول آن ركعت بخواند.
 
احكام نماز آيات عبارتند از:
حكمت هاي نماز آيات,دلايل خواندن نماز آيات,روش خواندن نماز آيات
به هنگام زلزله و رعد و برق هولناك خواندن نماز آيات واجب است 
1- ثبوت خورشيد گرفتگي، ماه گرفتگي يا زلزله با حسّ و مشاهده شخصي يا شهادت دو نفر عادل و يا وسائل و متخصصين رصدخانه ها و زلزله سنج در صورت اطمينان،نماز آيات بايد خوانده شود.
 
2- تنها بر اهالي آن منطقه اي كه اين حوادث به وقوع مي پيوندد يا قابل رؤيت باشد، نماز آيات واجب مي شود.
 
3- زمان خواندن نماز آيات كسوف و خسوف از آغاز گرفتن خورشيد و ماه است تا آغاز باز شدن و از اين رو بايد از وقتي كه خورشيد يا ماه گرفتگي آغاز مي شود شروع به نماز آيات كرد و اگر در همان وقت نماز آيات خوانده نشود، بعداً به قصد قربت بدون نيّت أدا و قضاء آن را به جا آورد مگر در صورت كسوف و خسوف جزئي كه شخص تا باز شدن از آن اطلاع نيابد.
 
4-زمان خواندن نماز آيات هنگام زلزله و رعد و برق هولناك است كه بايد بلافاصله خوانده شود و ترك آن معصيت بوده تا آخر عمر واجب خواهد بود و هر وقت خوانده شود به صورت اداء است.
 
5- با تكرار اين حوادث نماز آيات نيز تكرار بايد گردد.

 

 

براي مطالعه ي ادامه مطلب كليك كنيد ادامه مطلب...
نوشته شده در تاريخ ۲۵ آذر ۱۳۹۷ توسط مرتضي | نظرات (0)

در روز جمعه، هشتم ربيع الثاني سال 232 هـ .ق. ‌يازدهمين اختر تابناك ولايت و امامت، حضرت امام حسن عسكري (عليه السلام) در مدينه چشم به جهان گشود و عالم را به نور جمالش منوّر ساخت.‌ پدر بزرگوارشان امام هادي(عليه السلام) و مادر گراميشان بانويي پارسا و شايسته ، به نام «حُدَيثه» و يا به نقلي « سوسن» بودند. اين بانوي گرامي از زنان نيكوكار و داراي بينش اسلامي بود و در فضيلت ايشان همين بس كه پس از شهادت امام حسن عسـكري(عليه السلام)، پناهـگاه و نقطه اتـكاي شيـعيان در آن مقـطع زماني بسـيار بحراني شدند.اسم شريف آن حضرت، حسن، كنيه شان ابومحمد و القابشان : الزكي، الصامت، الرفيق، النقي، العسكري بود.از آنجا كه يازدهيمن امام شيعه به دستور خليفه عباسي در سامرا در محله «عسكر»،‌ همان محل سكونت سپاهيان و لشكريان دربار عباسي سكونت داشتند تا تمامي رفت و آمدهاي ايشان كنترل شود،‌آن حضرت به «عسكري» مشهور گرديدند.رسول گرامي اسلام (صلي الله عليه و آله و سلم) در حديث « اُبي» درباره فضايل امام حسن عسكري(عليه السلام) چنين فرمودند: « خداوند او را نور خود در شهرهايش و خليفه خويش در سراسر زمينش قرار داد. همچنين او را مايه عزت امتش و راهنماي شيعيانش و شفاعت كننده آنها در پيشگاه الهي و مايه عذاب براي مخالفان و حجت براي دوستانش و برهان و دليل براي معتقدان به امامتش قرار داد».

 

 

براي مطالعه ي ادامه مطلب كليك كنيد ادامه مطلب...
نوشته شده در تاريخ ۱۸ آذر ۱۳۹۷ توسط مرتضي | نظرات (0)

 در كامل الزيارات امام صادق(ع) مي‌فرمايد: به يكي از دوستانشون، يا علي! اسمش علي بود، " زُرِ الحسين عليه‌السلام ولا تَدَعْهُ " قبر امام حسين(ع) رو زيارت كن، رها نكن قبر امام حسين(ع) رو."قال: قلت: ما لمن أتاه من الثواب؟" ]ثواب كسي كه آن حضرت را زيارت كند چيست؟[ انگار نچشيده بوده طرف مزۀ زيارت رو يا شايد هم چشيده بوده، چرا تهمت بزنيم؟! مي‌خواسته ثوابش رو هم بفهمه.دقيق روايت رو دقت كنيد! "ما لمن أتاه من الثواب؟"صحبت سر چيه؟ زيارت امام حسين . سؤال چيه؟ ثوابش چقدره؟اونوقت ببينيد امام صادق (ع) بحث رو مي‌بره كجا. "من أتاه ماشياً" كسي پياده بره حرم امام حسين...، آقا امام صادق(ع)! ايشون كه نپرسيد پياده برم يا سواره؟ ايشون پرسيد ثواب زيارت چقدره؟ شما چرا از پياده‌روي صحبت مي‌كنيد؟ امام صادق(ع) فدات بشم، شما الآن بفرماييد ثواب زيارت چقدره؟ ايشون سؤالش اين بود! بحث شما هم كه سر اصل زيارت بود. چي شد ياد پياده‌روي افتادي الهي دورت بگردم؟ غريب مدينه! امام صادق! كه آرزو داشتي مؤمنين، پياده، ميليوني، دور حرم حسين(ع) جمع بشوند. ــ اگر "پياده بري" ...! ديده يك مشتري گير آورده مي‌فرمايد "پياده بري"! من فداي خاك قدم‌هاي شما كه اين آرزوهاي امام صادق(ع) رو محقق كرديد.
 كسي كه قبر امام حسين(ع) را پياده زيارت كند؛ خداوند بهر قدمي كه برمي‌دارد يك حسنه برايش نوشته و يك گناه از او محو مي‌فرمايد.
 آنكه به پاي پياده به زيارت حسين رود خداوند به هر قدمي كه بردارد حسنه اي برايش نوشته و گناهي از او محو مي كندامام صادق (ع)آنكه به پاي پياده به زيارت حسين رود خداوند به هر قدمي كه بردارد حسنه اي برايش نوشته و گناهي از او محو مي كند امام صادق (ع) "من أتاه ماشياً كتب الله له بكل خطوة حسنة ومحى عنه سيئة" به هر قدمي حسنه‌اي براش نوشته مي‌شود، سيئه‌اي ازش برداشته مي‌شود. تو برخي روايات ديگه اين حسنه رو مصداقشو فرمودند هر قدمي يك حج، يك عمرۀ مقبوله، يعني بالاتر از ظرفيت فهم ماست.من فداي خاك قدم‌هاي شما كه اين آرزوهاي امام صادق رو محقق كرديد.

 

 

 

براي مطالعه ي مطالب بيشتر كليك كنيد ادامه مطلب...
نوشته شده در تاريخ ۱۸ آذر ۱۳۹۷ توسط مرتضي | نظرات (0)

وارد ماه ربيع الثاني (ربيع الآخر) شده ايم مهمترين واقعه در اين ماه ولادت با سعادت امام حسن عسكري عليه السّلام پدر بزرگوار حضرت بقيه الله عجّل الله تعالي فرجه الشّريف مي باشد.
1- دو خصوصيت در روز ولادت امام : هر چند براي روز ولادت امام يازدهم عليه السّلام حقّ مخصوصي به خود آن حضرت عليه السّلام مي باشد، اين روز را خصوصيت ديگري است از اين جهت كه آن بزرگوار، پدر بزرگوار امام ما ارواحنا و ارواح العالمين فداه مي باشد...
روزه : مستحب است به شكرانه ي اين نعمت عظمي روزه بدارد. (مفاتيح الجنان . فصل دهم . در اعمال ماه ربيع الثّاني )
2- خصوصيت امام حسن عسكري عليه السّلام در بر آمدن حوائج : براي صاحب ولادت يعني امام حسن عسكري عليه السّلام خصوصيتي در بر آمدن حوائج اخروي مي باشد. چه ائمّه ي معصومين عليهم السّلام هر چند كه هر يك از آنها در تمامي حوائج بندگان خدا وسيله اند ولي هر يك از آنها را خصوصيتي براي پاره اي از حوائج بالأخص مي باشد؛ چنان كه دعاي توسّل گواه اين مدّعا است. خصوصيت اين امام همام توسل جهت رفع حوايج اخروي مي باشد. (المراقبات . ص 89 و90 ).
 
خصوصيت هر يك از معصومين عليهم السّلام در بر آمدن حوائج :1- چنان كه رسول خدا صلّي الله عليه و آله و سلّم و دختر گرامي او عليها السّلام و دو سبط ارجمند او عليهما السّلام را خصوصيتي در حوائج متعلّقه به تحصيل طاعت و رضوان خداي جلّ جلاله
2- و براي اميرالمۆمنين عليه السّلام اختصاص در انتقام از دشمنان و كفايت شرّ ستمكاران
3- و براي امام سجّاد عليه السّلام در جور پادشاهان و وسوسه ي شياطين
4- و براي امام باقر و{ امام} صادق عليهما السّلام در فرياد رسي بر امر آخرت
5- و براي امام كاظم عليه السّلام در ترس از ناخوشي ها و بيماري ها و دردها
6- و براي امام رضا عليه السّلام در نجات از هول و بيم سفرهاي درياها و صحراها و بيابان ها
7- و براي امام جواد عليه السّلام در وسعت زندگي و بي نيازي از مردم
8- و براي امام هادي عليه السّلام در قضاء مستحبّات و نيكي به برادران و كامل شدن طاعات
9- و براي امام عسكري عليه السّلام در اعانت بر امر آخرت

 

 

 

براي مطالعه ي ادامه مطلب كليك كنيدادامه مطلب...
نوشته شده در تاريخ ۱۱ آذر ۱۳۹۷ توسط مرتضي | نظرات (0)

ماه "ربيع الاول" همانگونه كه از اسم آن پيداست بهار ماه ها مي باشد؛ به جهت اينكه آثار رحمت خداوند در آن هويداست. در اين ماه ذخاير بركات خداوند و نورهاي زيبايي او بر زمين فرود آمده است. زيرا ميلاد رسول خدا (صلي الله عليه و آله و سلم ) در اين ماه است و مي توان ادعا كرد از اول آفرينش زمين رحمتي مانند آن به خود نديده است.

 

ماه محرم و صفر را پشت سر گذاشتيم با اندوه و اشك و ناله، اشك ريختيم و دل تازه كرديم و با ياد عظمت آقا ابا عبدالله الحسين بزرگ شديم، از خزان عفلت به بركت اشك هاي محرم و صفر به بهار رسيديم و اكنون وقت آن است كه در اين بهار به يمن رويش دوباريمان سجده شكر به جاي آوريم و اين بهار را قدر بدانيم و بندگي كنيم.

 

ماه "ربيع الاول" همانگونه كه از اسم آن پيداست بهار ماه ها مي باشد؛ به جهت اينكه آثار رحمت خداوند در آن هويداست. در اين ماه ذخاير بركات خداوند و نورهاي زيبايي او بر زمين فرود آمده است. زيرا ميلاد رسول خدا (صلي الله عليه و آله و سلم ) در اين ماه است و مي توان ادعا كرد از اول آفرينش زمين رحمتي مانند آن به خود نديده است. چرا كه او داناترين مخلوقات خداوند و برترين آنها و سرورشان و نزديكترين آنها به خداوند و فرمانبردارترين آنها از او و محبوبترينشان نزد او مي باشد، اين روز نيز برتر از ساير روزهاست. و گويا روزي است كه كاملترين هديه ها، بزرگترين بخشش ها، شاملترين رحمتها، برترين بركتها، زيباترين نورها و مخفي ترين اسرار در آن پي ريزي شده است.

 

پس بر انسان مسلمان كه برتري رسول خدا (صلي الله عليه و آله و سلم ) را قبول داشته و مراقب رفتار با مولايش مي باشد واجب است در اين ماه به شكرانه ارازني شدن آن نعمت بزرگ به عبادتي از سر شور و اشتياق بپردازد،گرچه عبادات شبانه روزي عالميان هرگز در خور چنين نعمتي نخواهد بود اما "آنچه سعي است ما در طلبش بنماييم".

 

 مهمترين اعمال اين ماه

شب اوّل:

 

اين شب به نام «ليلة المبيت» مزيّن است، در اين شب يك حادثه مهمّ تاريخي واقع شد و آن اين كه در سال سيزدهم بعثت، رسول خدا(صلي الله عليه وآله) از مكّه به قصد هجرت به سوي مدينه، از شهر خارج شد و در «غار ثور» پنهان گرديد و امير مۆمنان علي(عليه السلام) براي اغفال دشمنان، فداكارانه در بستر رسول خدا(صلي الله عليه وآله) خوابيد

 

آيه شريفه «وَ مِنَ النّاسِ مَنْ يَشْرِي نَفْسَهُ ابْتِغاءَ مَرْضاتِ اللّهِ وَ اللّهُ رَءُوفٌ بِالْعِبادِ؛ بعضي از مردمِ (با ايمان و فداكار) جان خود را در برابر خشنودي خدا مي فروشند و خداوند نسبت به بندگان مهربان است»

 

 

براي مطالعه ي ادامه مطلب كليك كنيدادامه مطلب...
نوشته شده در تاريخ ۱۱ آذر ۱۳۹۷ توسط مرتضي | نظرات (0)

​براي نوراني‌تر شدن سفر پياده‌روي اربعين، احساس وظيفه كن.

​رفقا هي مي‌پرسند چيكار كنيم اين سفر نوراني‌تر بشه؟ دارم عرض مي‌كنم. احساس وظيفه كن. بگو يا ابي عبدالله من وظيفمه اومدم. من كاري نكردم.

 

من بايد در راه تو قطعه‌قطعه مي‌شدم؛ خونوادمم به اسيري مي‌بردند. حالا كه الحمدالله همه دارن پذيرايي مي‌كنند. من شرمنده‌ام. ديگه چند قدم پياده براي تو نيام؟ پس به چه دردي مي‌خوره زندگي‌ام؟ نسل‌هاي آينده، بچه‌هام خواهند پرسيد؛ باباي تو، بابابزرگ تو، اربعين راه افتاده بود؛ مي‌رفت؟ من وظيفمه من كاري نكردم.

 

​هرسال چند بار برم زيارت امام حسين(ع) كربلا؟

من بقيۀ اين روايت رو نمي‌خونم؛ تا اون روايتي كه مي‌فرمايند: "حقٌّ على الغَنيّ أن يأتي قبر الحسين عليه‌السلام" واجب است بر كسي كه غني است؛ "في السَّنة مَرَّتين" در يكسال دو بار بايد بياد. "وحَقٌّ على الفقير" و اگر كسي نداشت چي؟ "أن يأتيه في السَّنَةِ مَرَّة" كسي نداشت؛ يك‌بار بره. هرسال بره. نه يك‌بار بره مثل حج كه يك‌بار اگر رفتي اون هم اگه داشتي. حالا نداشتي چي؟ هيچي! هرسال فقط يك‌بار برو زيارت قبر حضرت ابي عبدالله الحسين.

 

 

​هرسال چند بار برم زيارت امام حسين(ع) كربلا؟

 

چرا اين‌ها مي‌خواهند ما هرسال همه جمع بشيم كربلا؟​

چرا اين‌رو به ما فرمودند؟ چرا اين‌ها مي‌خواهند ما همه جمع بشيم اينجا؟ به خدا قسم اگر هرسال جمع شده بوديم كربلا؛ -مثل اين اربعين‌هايي كه تازه شروع كرديم- قدرت ما، امنيت، رفاه، آزادي، همه چي براي ما آورده بود. و ما امنيت و رفاه و آزادي و خوشبختي رو براي همۀ مردم جهان هم هديه داده بوديم.

 

 

چرا اين‌قدر جفا مي‌كني؟!​

در يك روايت ديگري امام صادق عليه‌السلام مي‌فرمايند: "يا سدير! تزور قبر الحسين في كل يوم" زيارت مي‌كني قبر ابي‌عبدالله الحسين را هرروز؟ گفتم آقا نه! هرروز؟! نه. تعجب مي‌كنه. بعد حضرت مي‌فرمايد:"ما أجفاكم" چرا انقدر جفا مي‌كني گفت: آقا آخه من هرروز چه جوري؟ فرمود: هرروز نمي‌توني؛ هفته‌اي يك‌بار، نشد ماهي يك‌بار، نشد سالي يك‌بار،. امام صادق(ع) از هرروز شروع مي‌كنند.

خدا شاهده من اين‌هارو برم بالاي منبر بگم كه اصلاً كسي قبول نمي‌كنه از ما كه! ميگن آقا بيخود حرف نزن اين مردم زندگي دارن. من اين كلمات امام صادق(ع) رو دارم براي شما ميگم. بعد حضرت در ادامه مي‌فرمايد كه: نمي‌توني هرروز بري زيارت؟ همون جايي كه هستي؛ خونت هستي؛ برو روي يك جاي بلندي رو به قبر ابي عبدالله الحسين بايست؛ سه مرتبه بگو " صلي‌الله عليك يا اباعبدالله، صلي‌الله عليك يا اباعبدالله ، صلي‌الله عليك يا اباعبدالله "

 

 

 

براي مطالعه ي ادامه مطلب كليك كنيدادامه مطلب...
[ ۱ ]