خرید بک لینک
آموزشگاه کافی شاپ
آموزشگاه شیرینی پزی
آموزشگاه آشپزی در تهران
تور دبی
ویزای تایوان
خرید توتون توتون
اسلام
اسلام
نوشته شده در تاريخ ۲۵ آذر ۱۳۹۷ توسط مرتضي | نظرات (0)

اولين روش خواندن نماز آيات: بعد از نيت و تكبيرة الاحرام، حمد و سوره خوانده شود و به ركوع برود، سپس سر از ركوع برداشته و دوباره حمد و سوره را بخواند و به ركوع رود و باز سر از ركوع بردارد و حمد و سوره بخواند و به ركوع رود و سپس سر از ركوع بردارد و همين طور ادامه دهد تا يك ركعت پنج ركوعى كه قبل از هر ركوعى حمد و سوره خوانده است انجام دهد.
سپس به سجده رفته و دو سجده نمايد و بعد براى ركعت دوم قيام كند و مانند ركعت اول انجام دهد و دو سجده را بجا آورد و بعد از آن تشهد بخواند و سلام دهد.
قرائت نماز آيات به صورت ديگر: بعد از نيت و تكبيرةالاحرام، حمد و يك آيه (البته احتساب بسم‌الله به عنوان يك آيه خلاف احتياط است) از سوره ‏اى را قرائت كرده و ركوع كند، سپس سر از ركوع بردارد و آيه ديگرى از آن سوره را بخواند و به ركوع رود، و بعد سر از ركوع برداشته و آيه ديگرى از همان سوره را قرائت نمايد و همين طور تا ركوع پنجم ادامه دهد تا سوره‏اى كه پيش از هر ركوع، يك آيه از آن را قرائت كرده، قبل از ركوع آخر تمام شود.
 
سپس ركوع پنجم را بجا آورد و به سجده رود، و پس از اتمام دو سجده، براى ركعت دوم قيام نمايد و حمد و آيه ‏اى از يك سوره را بخواند و به ركوع برود و همين طور مانند ركعت اول ادامه دهد تا تشهد بخواند و سلام دهد و چنانچه بخواهد براى هر ركوعى به يك آيه از سوره‏ اى اكتفا كند، نبايد سوره حمد را بيش از يك مرتبه در اول آن ركعت بخواند.
 
احكام نماز آيات عبارتند از:
حكمت هاي نماز آيات,دلايل خواندن نماز آيات,روش خواندن نماز آيات
به هنگام زلزله و رعد و برق هولناك خواندن نماز آيات واجب است 
1- ثبوت خورشيد گرفتگي، ماه گرفتگي يا زلزله با حسّ و مشاهده شخصي يا شهادت دو نفر عادل و يا وسائل و متخصصين رصدخانه ها و زلزله سنج در صورت اطمينان،نماز آيات بايد خوانده شود.
 
2- تنها بر اهالي آن منطقه اي كه اين حوادث به وقوع مي پيوندد يا قابل رؤيت باشد، نماز آيات واجب مي شود.
 
3- زمان خواندن نماز آيات كسوف و خسوف از آغاز گرفتن خورشيد و ماه است تا آغاز باز شدن و از اين رو بايد از وقتي كه خورشيد يا ماه گرفتگي آغاز مي شود شروع به نماز آيات كرد و اگر در همان وقت نماز آيات خوانده نشود، بعداً به قصد قربت بدون نيّت أدا و قضاء آن را به جا آورد مگر در صورت كسوف و خسوف جزئي كه شخص تا باز شدن از آن اطلاع نيابد.
 
4-زمان خواندن نماز آيات هنگام زلزله و رعد و برق هولناك است كه بايد بلافاصله خوانده شود و ترك آن معصيت بوده تا آخر عمر واجب خواهد بود و هر وقت خوانده شود به صورت اداء است.
 
5- با تكرار اين حوادث نماز آيات نيز تكرار بايد گردد.

 

 

براي مطالعه ي ادامه مطلب كليك كنيد ادامه مطلب...
نوشته شده در تاريخ ۲۵ آذر ۱۳۹۷ توسط مرتضي | نظرات (0)

در روز جمعه، هشتم ربيع الثاني سال 232 هـ .ق. ‌يازدهمين اختر تابناك ولايت و امامت، حضرت امام حسن عسكري (عليه السلام) در مدينه چشم به جهان گشود و عالم را به نور جمالش منوّر ساخت.‌ پدر بزرگوارشان امام هادي(عليه السلام) و مادر گراميشان بانويي پارسا و شايسته ، به نام «حُدَيثه» و يا به نقلي « سوسن» بودند. اين بانوي گرامي از زنان نيكوكار و داراي بينش اسلامي بود و در فضيلت ايشان همين بس كه پس از شهادت امام حسن عسـكري(عليه السلام)، پناهـگاه و نقطه اتـكاي شيـعيان در آن مقـطع زماني بسـيار بحراني شدند.اسم شريف آن حضرت، حسن، كنيه شان ابومحمد و القابشان : الزكي، الصامت، الرفيق، النقي، العسكري بود.از آنجا كه يازدهيمن امام شيعه به دستور خليفه عباسي در سامرا در محله «عسكر»،‌ همان محل سكونت سپاهيان و لشكريان دربار عباسي سكونت داشتند تا تمامي رفت و آمدهاي ايشان كنترل شود،‌آن حضرت به «عسكري» مشهور گرديدند.رسول گرامي اسلام (صلي الله عليه و آله و سلم) در حديث « اُبي» درباره فضايل امام حسن عسكري(عليه السلام) چنين فرمودند: « خداوند او را نور خود در شهرهايش و خليفه خويش در سراسر زمينش قرار داد. همچنين او را مايه عزت امتش و راهنماي شيعيانش و شفاعت كننده آنها در پيشگاه الهي و مايه عذاب براي مخالفان و حجت براي دوستانش و برهان و دليل براي معتقدان به امامتش قرار داد».

 

 

براي مطالعه ي ادامه مطلب كليك كنيد ادامه مطلب...
نوشته شده در تاريخ ۱۸ آذر ۱۳۹۷ توسط مرتضي | نظرات (0)

 در كامل الزيارات امام صادق(ع) مي‌فرمايد: به يكي از دوستانشون، يا علي! اسمش علي بود، " زُرِ الحسين عليه‌السلام ولا تَدَعْهُ " قبر امام حسين(ع) رو زيارت كن، رها نكن قبر امام حسين(ع) رو."قال: قلت: ما لمن أتاه من الثواب؟" ]ثواب كسي كه آن حضرت را زيارت كند چيست؟[ انگار نچشيده بوده طرف مزۀ زيارت رو يا شايد هم چشيده بوده، چرا تهمت بزنيم؟! مي‌خواسته ثوابش رو هم بفهمه.دقيق روايت رو دقت كنيد! "ما لمن أتاه من الثواب؟"صحبت سر چيه؟ زيارت امام حسين . سؤال چيه؟ ثوابش چقدره؟اونوقت ببينيد امام صادق (ع) بحث رو مي‌بره كجا. "من أتاه ماشياً" كسي پياده بره حرم امام حسين...، آقا امام صادق(ع)! ايشون كه نپرسيد پياده برم يا سواره؟ ايشون پرسيد ثواب زيارت چقدره؟ شما چرا از پياده‌روي صحبت مي‌كنيد؟ امام صادق(ع) فدات بشم، شما الآن بفرماييد ثواب زيارت چقدره؟ ايشون سؤالش اين بود! بحث شما هم كه سر اصل زيارت بود. چي شد ياد پياده‌روي افتادي الهي دورت بگردم؟ غريب مدينه! امام صادق! كه آرزو داشتي مؤمنين، پياده، ميليوني، دور حرم حسين(ع) جمع بشوند. ــ اگر "پياده بري" ...! ديده يك مشتري گير آورده مي‌فرمايد "پياده بري"! من فداي خاك قدم‌هاي شما كه اين آرزوهاي امام صادق(ع) رو محقق كرديد.
 كسي كه قبر امام حسين(ع) را پياده زيارت كند؛ خداوند بهر قدمي كه برمي‌دارد يك حسنه برايش نوشته و يك گناه از او محو مي‌فرمايد.
 آنكه به پاي پياده به زيارت حسين رود خداوند به هر قدمي كه بردارد حسنه اي برايش نوشته و گناهي از او محو مي كندامام صادق (ع)آنكه به پاي پياده به زيارت حسين رود خداوند به هر قدمي كه بردارد حسنه اي برايش نوشته و گناهي از او محو مي كند امام صادق (ع) "من أتاه ماشياً كتب الله له بكل خطوة حسنة ومحى عنه سيئة" به هر قدمي حسنه‌اي براش نوشته مي‌شود، سيئه‌اي ازش برداشته مي‌شود. تو برخي روايات ديگه اين حسنه رو مصداقشو فرمودند هر قدمي يك حج، يك عمرۀ مقبوله، يعني بالاتر از ظرفيت فهم ماست.من فداي خاك قدم‌هاي شما كه اين آرزوهاي امام صادق رو محقق كرديد.

 

 

 

براي مطالعه ي مطالب بيشتر كليك كنيد ادامه مطلب...
نوشته شده در تاريخ ۱۸ آذر ۱۳۹۷ توسط مرتضي | نظرات (0)

وارد ماه ربيع الثاني (ربيع الآخر) شده ايم مهمترين واقعه در اين ماه ولادت با سعادت امام حسن عسكري عليه السّلام پدر بزرگوار حضرت بقيه الله عجّل الله تعالي فرجه الشّريف مي باشد.
1- دو خصوصيت در روز ولادت امام : هر چند براي روز ولادت امام يازدهم عليه السّلام حقّ مخصوصي به خود آن حضرت عليه السّلام مي باشد، اين روز را خصوصيت ديگري است از اين جهت كه آن بزرگوار، پدر بزرگوار امام ما ارواحنا و ارواح العالمين فداه مي باشد...
روزه : مستحب است به شكرانه ي اين نعمت عظمي روزه بدارد. (مفاتيح الجنان . فصل دهم . در اعمال ماه ربيع الثّاني )
2- خصوصيت امام حسن عسكري عليه السّلام در بر آمدن حوائج : براي صاحب ولادت يعني امام حسن عسكري عليه السّلام خصوصيتي در بر آمدن حوائج اخروي مي باشد. چه ائمّه ي معصومين عليهم السّلام هر چند كه هر يك از آنها در تمامي حوائج بندگان خدا وسيله اند ولي هر يك از آنها را خصوصيتي براي پاره اي از حوائج بالأخص مي باشد؛ چنان كه دعاي توسّل گواه اين مدّعا است. خصوصيت اين امام همام توسل جهت رفع حوايج اخروي مي باشد. (المراقبات . ص 89 و90 ).
 
خصوصيت هر يك از معصومين عليهم السّلام در بر آمدن حوائج :1- چنان كه رسول خدا صلّي الله عليه و آله و سلّم و دختر گرامي او عليها السّلام و دو سبط ارجمند او عليهما السّلام را خصوصيتي در حوائج متعلّقه به تحصيل طاعت و رضوان خداي جلّ جلاله
2- و براي اميرالمۆمنين عليه السّلام اختصاص در انتقام از دشمنان و كفايت شرّ ستمكاران
3- و براي امام سجّاد عليه السّلام در جور پادشاهان و وسوسه ي شياطين
4- و براي امام باقر و{ امام} صادق عليهما السّلام در فرياد رسي بر امر آخرت
5- و براي امام كاظم عليه السّلام در ترس از ناخوشي ها و بيماري ها و دردها
6- و براي امام رضا عليه السّلام در نجات از هول و بيم سفرهاي درياها و صحراها و بيابان ها
7- و براي امام جواد عليه السّلام در وسعت زندگي و بي نيازي از مردم
8- و براي امام هادي عليه السّلام در قضاء مستحبّات و نيكي به برادران و كامل شدن طاعات
9- و براي امام عسكري عليه السّلام در اعانت بر امر آخرت

 

 

 

براي مطالعه ي ادامه مطلب كليك كنيدادامه مطلب...
نوشته شده در تاريخ ۱۱ آذر ۱۳۹۷ توسط مرتضي | نظرات (0)

ماه "ربيع الاول" همانگونه كه از اسم آن پيداست بهار ماه ها مي باشد؛ به جهت اينكه آثار رحمت خداوند در آن هويداست. در اين ماه ذخاير بركات خداوند و نورهاي زيبايي او بر زمين فرود آمده است. زيرا ميلاد رسول خدا (صلي الله عليه و آله و سلم ) در اين ماه است و مي توان ادعا كرد از اول آفرينش زمين رحمتي مانند آن به خود نديده است.

 

ماه محرم و صفر را پشت سر گذاشتيم با اندوه و اشك و ناله، اشك ريختيم و دل تازه كرديم و با ياد عظمت آقا ابا عبدالله الحسين بزرگ شديم، از خزان عفلت به بركت اشك هاي محرم و صفر به بهار رسيديم و اكنون وقت آن است كه در اين بهار به يمن رويش دوباريمان سجده شكر به جاي آوريم و اين بهار را قدر بدانيم و بندگي كنيم.

 

ماه "ربيع الاول" همانگونه كه از اسم آن پيداست بهار ماه ها مي باشد؛ به جهت اينكه آثار رحمت خداوند در آن هويداست. در اين ماه ذخاير بركات خداوند و نورهاي زيبايي او بر زمين فرود آمده است. زيرا ميلاد رسول خدا (صلي الله عليه و آله و سلم ) در اين ماه است و مي توان ادعا كرد از اول آفرينش زمين رحمتي مانند آن به خود نديده است. چرا كه او داناترين مخلوقات خداوند و برترين آنها و سرورشان و نزديكترين آنها به خداوند و فرمانبردارترين آنها از او و محبوبترينشان نزد او مي باشد، اين روز نيز برتر از ساير روزهاست. و گويا روزي است كه كاملترين هديه ها، بزرگترين بخشش ها، شاملترين رحمتها، برترين بركتها، زيباترين نورها و مخفي ترين اسرار در آن پي ريزي شده است.

 

پس بر انسان مسلمان كه برتري رسول خدا (صلي الله عليه و آله و سلم ) را قبول داشته و مراقب رفتار با مولايش مي باشد واجب است در اين ماه به شكرانه ارازني شدن آن نعمت بزرگ به عبادتي از سر شور و اشتياق بپردازد،گرچه عبادات شبانه روزي عالميان هرگز در خور چنين نعمتي نخواهد بود اما "آنچه سعي است ما در طلبش بنماييم".

 

 مهمترين اعمال اين ماه

شب اوّل:

 

اين شب به نام «ليلة المبيت» مزيّن است، در اين شب يك حادثه مهمّ تاريخي واقع شد و آن اين كه در سال سيزدهم بعثت، رسول خدا(صلي الله عليه وآله) از مكّه به قصد هجرت به سوي مدينه، از شهر خارج شد و در «غار ثور» پنهان گرديد و امير مۆمنان علي(عليه السلام) براي اغفال دشمنان، فداكارانه در بستر رسول خدا(صلي الله عليه وآله) خوابيد

 

آيه شريفه «وَ مِنَ النّاسِ مَنْ يَشْرِي نَفْسَهُ ابْتِغاءَ مَرْضاتِ اللّهِ وَ اللّهُ رَءُوفٌ بِالْعِبادِ؛ بعضي از مردمِ (با ايمان و فداكار) جان خود را در برابر خشنودي خدا مي فروشند و خداوند نسبت به بندگان مهربان است»

 

 

براي مطالعه ي ادامه مطلب كليك كنيدادامه مطلب...
نوشته شده در تاريخ ۱۱ آذر ۱۳۹۷ توسط مرتضي | نظرات (0)

​براي نوراني‌تر شدن سفر پياده‌روي اربعين، احساس وظيفه كن.

​رفقا هي مي‌پرسند چيكار كنيم اين سفر نوراني‌تر بشه؟ دارم عرض مي‌كنم. احساس وظيفه كن. بگو يا ابي عبدالله من وظيفمه اومدم. من كاري نكردم.

 

من بايد در راه تو قطعه‌قطعه مي‌شدم؛ خونوادمم به اسيري مي‌بردند. حالا كه الحمدالله همه دارن پذيرايي مي‌كنند. من شرمنده‌ام. ديگه چند قدم پياده براي تو نيام؟ پس به چه دردي مي‌خوره زندگي‌ام؟ نسل‌هاي آينده، بچه‌هام خواهند پرسيد؛ باباي تو، بابابزرگ تو، اربعين راه افتاده بود؛ مي‌رفت؟ من وظيفمه من كاري نكردم.

 

​هرسال چند بار برم زيارت امام حسين(ع) كربلا؟

من بقيۀ اين روايت رو نمي‌خونم؛ تا اون روايتي كه مي‌فرمايند: "حقٌّ على الغَنيّ أن يأتي قبر الحسين عليه‌السلام" واجب است بر كسي كه غني است؛ "في السَّنة مَرَّتين" در يكسال دو بار بايد بياد. "وحَقٌّ على الفقير" و اگر كسي نداشت چي؟ "أن يأتيه في السَّنَةِ مَرَّة" كسي نداشت؛ يك‌بار بره. هرسال بره. نه يك‌بار بره مثل حج كه يك‌بار اگر رفتي اون هم اگه داشتي. حالا نداشتي چي؟ هيچي! هرسال فقط يك‌بار برو زيارت قبر حضرت ابي عبدالله الحسين.

 

 

​هرسال چند بار برم زيارت امام حسين(ع) كربلا؟

 

چرا اين‌ها مي‌خواهند ما هرسال همه جمع بشيم كربلا؟​

چرا اين‌رو به ما فرمودند؟ چرا اين‌ها مي‌خواهند ما همه جمع بشيم اينجا؟ به خدا قسم اگر هرسال جمع شده بوديم كربلا؛ -مثل اين اربعين‌هايي كه تازه شروع كرديم- قدرت ما، امنيت، رفاه، آزادي، همه چي براي ما آورده بود. و ما امنيت و رفاه و آزادي و خوشبختي رو براي همۀ مردم جهان هم هديه داده بوديم.

 

 

چرا اين‌قدر جفا مي‌كني؟!​

در يك روايت ديگري امام صادق عليه‌السلام مي‌فرمايند: "يا سدير! تزور قبر الحسين في كل يوم" زيارت مي‌كني قبر ابي‌عبدالله الحسين را هرروز؟ گفتم آقا نه! هرروز؟! نه. تعجب مي‌كنه. بعد حضرت مي‌فرمايد:"ما أجفاكم" چرا انقدر جفا مي‌كني گفت: آقا آخه من هرروز چه جوري؟ فرمود: هرروز نمي‌توني؛ هفته‌اي يك‌بار، نشد ماهي يك‌بار، نشد سالي يك‌بار،. امام صادق(ع) از هرروز شروع مي‌كنند.

خدا شاهده من اين‌هارو برم بالاي منبر بگم كه اصلاً كسي قبول نمي‌كنه از ما كه! ميگن آقا بيخود حرف نزن اين مردم زندگي دارن. من اين كلمات امام صادق(ع) رو دارم براي شما ميگم. بعد حضرت در ادامه مي‌فرمايد كه: نمي‌توني هرروز بري زيارت؟ همون جايي كه هستي؛ خونت هستي؛ برو روي يك جاي بلندي رو به قبر ابي عبدالله الحسين بايست؛ سه مرتبه بگو " صلي‌الله عليك يا اباعبدالله، صلي‌الله عليك يا اباعبدالله ، صلي‌الله عليك يا اباعبدالله "

 

 

 

براي مطالعه ي ادامه مطلب كليك كنيدادامه مطلب...
نوشته شده در تاريخ ۲۷ آبان ۱۳۹۷ توسط مرتضي | نظرات (0)

شرط اين‌كه نماز به آدم ادب بده اينه كه آدم بپذيرتش - جهاد با نفس.شرط اين كه نماز به آدم ادب بده اينه كه آدم بپذيرتش. حال نداشتي بلند شو وايسا محكم نمازتو بخون. ديدي وضو رو داري تند تند مي گيري؛ بگو صبر كن.آرام وضوتو بگير. از اول با خودت لج كن. اين رو بهش ميگن جهاد با نفس. جهاد با نفس براي عبادت مثل نماز چقدر شيرين خواهد بود. جهاد با نفس نمي كنه براي نماز؛ با خودش در نمي افته؛ كلنجار نميره؛ اونوقت مي گه خدا امام زمان ما رو به ما برگردون! خوب "آقا" كه بياد تو بايد بري جهاد. تو دو دقيقه وقت براي خدا براي نماز نميدي؛ مي خواي بري پاي ركاب حضرت جون بدي براي خدا؟!


تا من و تو وقت نديم براي نماز معلوم نيست آقامون بياد. كسي كه نماز خود را سبك شمارد به شفاعت من نمي رسدرسول خداكسي كه نماز خود را سبك شمارد به شفاعت من نمي رسد رسول خداالبته آدم آقا رو ببينه انقد آدم ميشه كه هم جون مي‌ده و هم وقت مي‌ده براي نماز. ولي تا من و تو وقت نديم براي نماز، -وقت دادن براي نماز عين جون دادنه؟- تا من و تو وقت نديم براي نماز معلوم نيست آقامون بياد. آقا منتظر نيست همۀ اهل عالم خوب شوند. فرمود شيعيان من گناه نكنند من زودتر ميام. شما خوب بشيد. آقا كه منتظر نيستند اهل عالم خوب بشوند.


نماز مؤدبانه تو را به بصيرت مي رساند. كسي كه نماز را اول وقت بخواند و به مقامات عاليه نرسد مرا لعن كندآيت الحق سيد علي آقاي قاضي طباطباييكسي كه نماز را اول وقت بخواند و به مقامات عاليه نرسد مرا لعن كند آيت الحق سيد علي آقاي قاضي طباطبايي نماز مؤدبانه تورو تكبرتو مقابل خدا خورد مي‌كند. و كبريايي خدارو به تلقين مي‌كند. و كبرياي خدا رو به تو تحميل مي‌كند. و سايۀ زيبا و پرنور عظمت الهي رو بر قلب شما مسلط خواهد كرد. عظمت خدا كه آمد پاكي و طهارت درون مي‌آيد. عشق خدا مي‌آيد. معرفت به خدا مي‌آيد. و دنيا همه‌چيزش برا آدم عوض مي‌شه. اگر ديدي هزارتا ديوار جلوي چشمت هست؛ اونور ديوارها رو ديدي تعجب نكن! كسي كه به بصيرت رسيد؛ دنيا برايش حجاب نخواهد بود.

 

براي مطالعه ي ادامه مطلب كليك كنيدادامه مطلب...
نوشته شده در تاريخ ۲۷ آبان ۱۳۹۷ توسط مرتضي | نظرات (0)

تولد حضرت مهدي (عج)حكيمه خاتون عليهاالسلام ، عمه امام حسن عسكري عليه السلام نقل مي كند: وقتي هنگام تولد مهدي(عج) رسيد، امام زمان(عج) را ديدم رو به قبله به سجده افتاد. سپس دستش را بلند كرد و گفت: «به يكتايي خدا گواهي مي دهم و اينكه جدّم، رسول خدا صلي الله عليه و آله وسلم ، و پدرم اميرمؤمنان عليه السلام ، وصي رسول خداست». سپس يك يك امامان را شمرد تا به خود رسيد. امام زمان(عج) از هنگام تولد تا زماني كه پدرش به شهادت رسيد، مخفي بود و فقط تعداد خاصي از ياران، او را مي ديدند و مسائل خود را از ايشان مي پرسيدند. حضرت هنگام رحلت پدر، پنج سال داشت. چنان كه در روايات آمده، محل زندگي امام زمان(عج) در دوران كودكي همچون محل زندگي حضرت موسي عليه السلام مخفي بود تا از گزند طاغوتيان محفوظ باشد.
معرفي امام به شيعياناز آنجا كه ولادت امام دوازدهم(عج) به صورت پنهاني انجام گرفت، بيم آن بود كه شيعيان در شناخت آخرين حجت پروردگار به اشتباه و گمراهي گرفتار آيند. امام عسكري عليه السلام وظيفه داشت فرزند خود را به گروهي از بزرگان شيعه و افراد مورد اعتماد معرفي كند. آنان نيز خبر ولادت او را به ديگر پيروان اهل بيت عليهم السلام مي رساندند تا ضمن معرفي آن بزرگوار، تهديدي متوجه آخرين سفير حق نگردد. محمد بن عثمان و چند تن ديگر از بزرگان شيعه نقل مي كنند: چهل نفر از شيعيان نزد امام يازدهم گرد آمديم. آن حضرت، فرزندش را به ما نشان داد و فرمود: «پس از من، اين امام شما و جانشين من است. از او فرمان بريد و بعد از من در دين خود پراكنده نشويد كه هلاك خواهيد شد و از امروز به بعد او را ديگر نخواهيد ديد».
نشانه اي براي امامتاحمد بن اسحاق، از بزرگان شيعه و ياران امام يازدهم عليه السلام مي گويد: خدمت آن حضرت شرفياب شدم و مي خواستم در مورد امام بعد از او سؤال كنم، ولي پيش از آنكه سخني بگويم فرمود: «اي احمد! همانا خداي متعالي از آن زمان كه آدم عليه السلام را آفريد، زمين را از حجت خود خالي نگذاشته است و تا قيامت نيز چنين نخواهد كرد! به واسطه حجت خدا، بلا از اهل زمين برداشته مي شود و به [بركت وجود او] باران باريده و بهره هاي زميني بيرون مي آيد».
بقية اللّهاحمد بن اسحاق مي گويد: روزي نزد حضرت عسكري رفتم و پرسيدم: اي پسر رسول خدا! امام و جانشين پس از شما كيست؟ پس آن حضرت به درون خانه رفت و بازگشت در حالي كه پسري سه ساله كه صورتش همچون ماه تمام مي درخشيد بر دوش خويش داشت و فرمود: «اي احمد بن اسحاق! اگر نزد خداي متعالي و حجت هاي او گرامي نبودي، پسرم را به تو نشان نمي دادم. همانا او هم نام و هم كنيه رسول خدا و كسي است كه زمين را از عدل و داد پر مي كند». گفتم: سرور من! آيا نشانه اي است كه قلبم به آن آرام گردد؟ در اين هنگام، كودك لب به سخن گشود و به زبان عربي روان گفت: «من بقية اللّه در زمين هستم كه از دشمنان خدا انتقام خواهم گرفت. اي احمد بن اسحاق! پس از اينكه با چشم خود مي بيني در پي نشانه مباش».
همچون ستارگانامام صادق عليه السلام فرمود: «امامان درهاي الهي هستند و مردم به وسيله آنان وارد دين مي شوند و اگر آنان نباشند دين شناخته نمي شود». پيامبر اكرم صلي الله عليه و آله وسلم نيز مي فرمايد: «همچنان كه اگر ستارگان نباشند، آسمان نابود مي شود، اگر اهل بيت من هم روي زمين نباشند، اهل زمين هلاك مي گردند».
نبوت و امامت بايد در ميان انسان ها وجود داشته باشد؛ زيرا انساني كه از جسم و روح تشكيل شده، روح مجردش كه همواره در پي حقيقت است، در تشخيص راه دچار مشكل مي شود و در اين مورد، نياز به راهنما و امام ضروري است.
امامت كودكامامت، يعني نايب شدن از پيامبر و پذيرش رياست بر تمام اشيا و موجودات، با شروطي پديد مي آيد كه نمي توان آنها را از راه رنج، رياضت، عبادت و تحصيل در تمام عمر به دست آورد. پس تعيين امامت فقط با خداوند عزوجل است كه هر كه را خواست تربيت كند، حكمت بياموزد و قابل رياست و امامت كند؛ البته در نزد خداوند، انسان كوچك و بزرگ در اين مسئله يكسان است. شاهد آن هم، حضرت عيسي عليه السلام است كه در گهواره خلعت نبوت پوشيد. نيز خداوند در كودكي به يحيي عليه السلام وحي فرستاد و در كودكي عقل او را محكم و كامل كرد. مثال ديگر اينكه خداوند متعالي در آيه تطهير، حسنين عليهماالسلام را از پليدي و ناداني به دور مي داند و اين كنايه از ثبوت منصب امامت در ايشان است. بنابراين، مانعي ندارد كه امام زمان عليه السلام در كودكي به امامت رسيده باشد.

 

 

براي مطالعه ي ادامه مطلب كليك كنيدادامه مطلب...
نوشته شده در تاريخ ۲۰ آبان ۱۳۹۷ توسط مرتضي | نظرات (0)

ماه ربيع الاول آغاز شده است؛ ماهي كه در آن حوادث تاريخي مهمي اتفاق افتاده است كه از آن جمله، حادثه مهم و تاريخي ليله المبيت، هجرت حضرت محمد صلي الله عليه و آله از مكه به مدينه، ولادت پيامبر اكرم (ص) و امام جعفر صادق عليه السلام، ازدواج حضرت محمد صلي الله عليه و آله و سلم با حضرت خديجه عليها السلام، آغاز امامت امام مهدي عجل الله تعالي فرجه و هلاكت يزيد بن معاويه از جمله حوادث فرخنده اين ماه است. همچنين غزوه بني نضير در سال چهارم هجري، صلح امام حسن مجتبي عليه السلام با معاويه در سال 41 قمري، شهادت حضرت امام حسن عسگري عليه السلام در سال 260 قمري، واقعه احراق مكه در هنگام جنگ يزيد با عبدالله بن زبير در سال 64 قمري، حادثه صاحب زنج و قتل 300 هزار نفر از مردم بصره به دست موفق عباسي در سال 258 از ديگر حوادث مهم ماه ربيع الاول است.
مناسبت هاي ماه ربيع ‎الاول:
  شب اول ربيع الاول:
اين شب به نام «ليله المبيت» مزين است، در اين شب يك حادثه مهم تاريخي واقع شده است؛ در سال سيزدهم بعثت، رسول خدا(ص) از مكه به قصد هجرت به سوي مدينه، از شهر خارج شد و در «غار ثور» پنهان گرديد و اميرمؤمنان حضرت علي(ع) براي اغفال دشمنان، فداكارانه در بستر آن حضرت خوابيد و مشركان قريش كه خانه رسول خدا(ص) را محاصره كرده بودند، به گمان آن كه ايشان در بستر آرميده است، تا صبح منتظر ماندند و چون صبحگاهان با شمشيرهاي برهنه به منزل آن حضرت هجوم بردند تا رسول اللّه(ص) را بكشند، حضرت علي (ع) را ديدند كه از آن بستر برخاست، بدين ترتيب، پيامبر گرامي اسلام(ص) در فرصتي مناسب خود را از چنگال مشركان قريش نجات داد و امام علي(ع) نيز با اين فداكاري، عشق، علاقه و برادري خود را نسبت به ايشان نشان داد؛ اين در حالي بود كه هر زمان ممكن بود كسي را كه در آن بستر خوابيده بود به قتل برسانند. بنابراين آيه شريفه «وَ مِنَ النّاسِ مَنْ يشْرِي نَفْسَهُ ابْتِغاءَ مَرْضاتِ اللّهِ وَ اللّهُ رَئُوفٌ بِالْعِبادِ; (سوره بقره، آيه 207) بعضي از مردمِ (با ايمان و فداكار) جان خود را در برابر خشنودي خدا مي فروشند; و خداوند نسبت به بندگان مهربان است» در حق اميرالمومنين (ع) نازل شد. سال هجرت رسول خدا (ص) مبدأ تاريخ مسلمانان است و تحولي عظيم در جهان اسلام روي داد.
روز هشتم ربيع الاول:
 در روز هشتم اين ماه در سال 206 هجري قمري، شهادت امام حسن عسكري(ع) طبق روايتي واقع شده است و از همان روز، امامت حضرت صاحب الزمان، حجه بن الحسن ـ عجل الله تعالي فرجه الشريف ـ آغاز گرديد. روز دهم ربيع الاول: روز ازدواج رسول خدا (ص) با حضرت خديجه كبري(ع) است به همين مناسبت روزه اين روز به عنوان شكرگزاري مستحب شمرده شده است.
 روز دوازدهم ربيع الاول:
 اين روز مطابق نظر مرحوم شيخ كليني و مسعودي و همچنين مشهور ميان اهل سنت، روز ولادت با سعادت نبي مكرم اسلام حضرت محمد (ص) است. همچنين در اين روز، رسول خدا (ص) بعد از 12 روز كه مسير راه ميان مكه و مدينه را پيمودند وارد مدينه شدند و نيز روز انقراض دولت بني مروان در سال 132 هجري قمري است.
روز چهاردهم ربيع الاول:
در سال 64 هجري قمري در چنين روزي، يزيد بن معاويه به هلاكت رسيد. وي پس از سه سال و نه ماه خلافت كه همراه با جنايات عظيمي بود - كه مهمترين آن واقعه كربلا و شهادت حضرت ابي عبداللّه الحسين (ع) و يارانشان است - در سن سي و هفت سالگي در منطقه «حوران» زندگيش به پايان رسيد; جنازه اش را در دمشق دفن كردند، ولي اكنون اثري از آن نيست.

 

 

براي مطالعه ي ادامه مطلب كليك كنيدادامه مطلب...
نوشته شده در تاريخ ۲۰ آبان ۱۳۹۷ توسط مرتضي | نظرات (0)

سر نماز، شبيه حرم امام رضاست. اين كفشاتو در بيار سر نماز وايسادي! با كفش نميشه نماز بخوني. شبيه حرم امام رضاست!
دم در كفش دارا كفشتو مي‌گيرند. - كفشتو بده!كفش هم كه مي‌دونيد يعني چي؟ تو قران كفش يعني چي؟"إِنِّي أَنَا رَبُّكَ فَاخْلَعْ نَعْلَيْكَ ۖ إِنَّكَ بِالْوَادِ الْمُقَدَّسِ طُوًى"]منم پروردگار تو، نعلين (همه علايق غير مرا) از خود به دور كن كه اكنون در وادي مقدس طوي (و مقام قرب ما) قدم نهاده‌اي. [
 إِنِّي أَنَا رَبُّكَ فَاخْلَعْ نَعْلَيْكَ ۖ إِنَّكَ بِالْوَادِ الْمُقَدَّسِ طُوًىإِنِّي أَنَا رَبُّكَ فَاخْلَعْ نَعْلَيْكَ ۖ إِنَّكَ بِالْوَادِ الْمُقَدَّسِ طُوًىكفش هاتو در بيار. تو اومدي به وادي مقدس طوي. الان اينجا جايي ايستادي كه من با تو صحبت كردم. اين كفش ميگن فكر دنيا و اهل‌وعيال رو از ذهنت خارج مي‌كنه. تو روايت هست. كفشتو مي دي. يعني فكر دنيارو ميدي. فكر دنيا رو بده؛ برو حرم. بعد ميگي "السلام عليك يا علي بن موسي الرضا‎"، آقا سلام.آقا مي‌فرمايد كه: چي مي‌خواستي؟ براي گرفتاريت اومدي؟ميگي نه! كفشمو درآوردم دم در. آقا تو خوبي؟چقدر تو نازنيني!بعد زيارت امين‌الله مي خوني. يك كلمه دعا براي دنيا نمي‌كنه. مي گه چقدر عاليه همه‌چيز!سر نماز شبيه حرم امام رضاست. مي گه كفشاتو در بيار سر نماز وايسا. با كفش نميشه نماز بخوني!اونوقت حالا سر نماز وقتي كفشاتو در بياري بدي دست خدا، اي خدا. – ميگه كفشاتو بده من. وايسا بخون!

 

 

ادامه مطلب سر نماز كفشاتو دربيار!ادامه مطلب...
[ ۱ ][ ۲ ][ ۳ ][ ۴ ][ ۵ ][ ۶ ]