خرید بک لینک
آموزشگاه کافی شاپ
آموزشگاه شیرینی پزی
آموزشگاه آشپزی در تهران
تور دبی
ویزای تایوان
خرید توتون توتون
احكام كارمندان و كارگران و كسبه اسلام
اسلام
نوشته شده در تاريخ ۲۳ دى ۱۳۹۷ توسط مرتضي | نظرات (0)

سؤال 437- كاركنان ادارات و مانند آن كه وطن يا محلّ اقامت (سكونت) آنها جائي، و محلّ كار آنها جاي ديگري است و هر روزه (مگر ايام تعطيل) قطع مسافت مينمايند آيا نمازشان تمام و روزه دارند يا خير؟ و اگر افراد فوق الذكر يك هفته در محل كار و يك هفته براي استراحت در منزل باشند چه حكمي دارند؟
جواب:  اگر چندين ماه همه هفته قطع مسافت شرعيه را مينمايند نمازشان تمام وروزه‌شان صحيح است چه همه روزه رفت و آمد كنند چه يك هفته در منزل و يك هفته در محلّ كار باشند و ده روز در منزل چه با قصد چه بي‌قصد يا در محلّ كار با قصد نمانند.
سؤال 438- كارمندي كه به دستور مافوق مقيد است سه روز در يك شهرستان كار كند با فاصله 130 كيلومتر، سه روز ديگر هفته را در شهرستان ديگر انجام وظيفه نمايد نمازش را قصر بخواند يا تمام؟
جواب:  در فرض سؤال بايد نمازش را تمام بخواند.
سؤال 439- شخصي محلّ كارش در اصفهان است هفته‌اي پنج روز در محلّ كار است و دو روز برمي‌گردد به وطن در يزد هفته ديگر پنج روز در محل كار است و دو روز در قم مي‌ماند كه مسافر است نماز و روزه اين شخص در محل كار حكمش چيست؟
جواب:  در مورد سؤال نماز و روزه شخص مذكور در وطن و محل كار و در بين راه و محل كار و وطن تمام و صحيح است ولي در دو روز مسافرت به قم كه جهت شغل نيست نماز شكسته است و روزه صحيح نيست.
سؤال 440- كسي شغلش كاسبي است فقط هفتگي مي‌رود 4 روز مي‌ماند نماز و روزه اين شخص چطور مي‌باشد؟
جواب:  اگر هر هفته جهت شغل مي‌رود و برمي‌گردد نماز او تمام و روزه صحيح است. و اللّه العالم.
سؤال 441- افرادي مدت 5 الي 15 سال و بيشتر در يك شركت كار مي‌كنند بعضي از آنها محلّ كار و سكونتشان در كنار يكديگر مي‌باشد. و بعضي از آنها فاصله محل سكونتشان تا محلّ كار كمتر از حد شرعي مي‌باشد و بعضي از آنها محلّ كار و سكونت بيشتر از 8 فرسخ است حكم نماز و روزه آنها را بيان فرمائيد.؟
جواب:  كساني كه محلّ كار و سكونت آنها يكي است نمازشان تمام و روزه صحيح است مگر اينكه از آنجا به جاي ديگر سفر به مقدار مسافت شرعي و خارج از شغل بنمايد و وقتي برگشت، نخواهد 10 روز پي‌درپي در محل كار بماند كه درآن موقع شكسته است و نيز افرادي كه فاصله محلّ كار و سكونت آنها كمتر از چهار فرسخ است پس از تحقق اقامه در محل سكونت نمازشان در محل كار نيز تمام است و نسبت به گروه سوّم به مسأله 1325 توضيح المسائل مراجعه فرماييد. و الله العالم.
سؤال 442- شخصي مقلّد مرحوم آيت اللّه العظمي گلپايگاني بوده و مدت 6 سال در 25 كيلومتري محل زندگيش كار مي‌كرده (روز مي‌رفت و شب برمي‌گشت) روزه مي‌گرفت آيا روزه‌هايش را بايد قضاء نمايد يا نه؟
جواب:  در فرض سؤال، نمازها و روزه‌هاي شخص مذكور، صحيح بوده و قضا ندارد، و اللّه العالمبراي مطالعه ي ادامه مطلب كليك كنيد

ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
آواتار :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :
[ ]